Nemlendirme

Bir çok endüstriyel uygulamada süreçlerden optimum verimlilik alınması ortamdaki nem seviyesinin kontrolüne bağlıdır. Yüksek Basınç Sisleme Sistemleri, nemi (mikron çaplı su taneciklerini) doğrudan ortama püskürttüğünden, ve sadece standart şebeke suyu ve standart elektrik bağlantısı ile çalıştığından, yüksek seviyede nem ihtiyacı / kontrolü için en ideal ve en ekonomik yöntemdir.

Nemlendirme@Sistanbul#2

Tütün Endüstrisinde, kuru hava tütünün hızla nem kaybetmesine sebep olur. Nem kaybı, tütün yapraklarının ağırlık kaybetmeleri, büzülmeleri, kırılganlıklarının artması, çatlamaları ve yırtılmaları gibi olumsuz sonuçlar yaratır. İdeal bağıl nem seviyesi; tütün işleme alanları için % 60-70, tütün depolama alanları için % 70-75 dir.

Ahşap Endüstrisinde nem seviyesinin kontrolü, ahşabın higroskopik (neme duyarlı) bir madde olması sebebiyle, çok önemlidir. Aşırı neme maruz kalan ahşap şişer, aşırı kuru havaya maruz kalan ahşap eğilir ve yamulur. Endüstriyel amaçlarla kullanılacak ahşabın ideal nem içeriğini koruyabilmesi için işleme ve depolama alanlarında % 50-60 bağıl neme ihtiyaç duyulur.

Nemlendirme@Sistanbul#3

Şarap Mahzenlerinde uygun nem seviyesinin sağlanması; meşe fıçılarda saklanan şarapların buharlaşma kayıplarını çarpıcı biçimde azaltır, şişelerde saklanan şarapların mantarlarının kurumasını önleyerek oksidasyonu engeller ve şarapların kalitesini korur.

Kağıt & Baskı Endüstrisinde optimum sonuçlara ulaşabilmek için nem kontrolü gerekir. Kuru hava ile temas eden kağıt içeriğindeki nemi kaybeder, bunun sonucunda kağıdın şekli bozulur, kıvrılır. Baskı ve depolama alanlarının bağıl nemini sürekli ideal olan % 50-60 seviyesinde tutmak; mürekkep transfer ve baskı kalitesini arttırır, baskı makinelerinde kağıt sıkışmalarını engelleyerek üretimi hızlandırır.

Çay Endüstrisinde en önemli süreçlerden olan fermantasyonda ideal sıcaklık 25-28˚C ideal bağıl nem % 85-90 seviyesindedir.

Nemlendirme@Sistanbul#4

Mantar Yetiştiriciliğinde toprak ve hava neminin çok yüksek olması gerekmektedir. Yaklaşık %90 oranında sudan oluşan mantarlar, deri veya kabuklarının bulunmaması sebebiyle su kaybına çok elverişlidir. Mantarların su kaybetmelerini engellemek, gelişimlerini arttırmak, kompostun ve misellerin kurumalarını engellemek için % 70-90 seviyesinde bağıl neme ihtiyaç duyulur.

Tekstil Endüstrisinde uygun nem seviyesinin sağlanması; statik elektriği azaltarak statik elektriğe bağlı sorunları minimize eder, ipliklerde kuruluğa bağlı incelme, kopma, esneklik kaybı gibi sorunları engeller, ayrıca tozu ve tiftiği yere bastırarak daha rahat ve daha sağlıklı bir çalışma ortamı yaratır.

Yüksek Basınç Sisleme Sistemleri, yüksek seviyede nem ihtiyacı / kontrolü gerektiren bir çok farklı endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha detaylı bilgi için lütfen iletişime geçin.